Rozszerzone naczynka - twarz i nogi

Teleangiektazje

Terminem teleangiektazje określa się trwale rozszerzone naczynia włosowate splotu podbrodawkowego, które przebijają przez naskórek w postaci czerwonych nitek. Występują głównie u kobiet, ponieważ hormony estrogenowe działają rozluźniająco na mięśnie naczyń co prowadzi do zwiększenia ich skłonności do poszerzania się. Najczęściej występują na policzkach, skrzydełkach nosa, w okolicy brody oraz na czole. Teleangiektazje mogą przyjmować różną formę w zależności od rodzaju poszerzonego naczynia:

·      żywoczerwoną (naczynia włosowate)

·      sinofioletową (żyłki).

W trudnych przypadkach naczynia mogą ściśle przylegać do siebie tak, że dają obraz jednorodnego zaczerwienienia, tzw. teleangiectatic erythema.Najbardziej rozległą formą teleangiektazji jest trądzik różowaty, w którego przebiegu zmiany mogą obejmować całą twarz, szyję oraz dekolt.

 

Wenulektazje

Wenulektazje to poszerzone żyłki śródskórne o sinawym zabarwieniu, których średnica mieści się pomiędzy 0,4 – 1 mm. Są skutkiem przenoszenia wysokiego ciśnienia krwi żylnej z niewydolnych żył sieciowych, mięśniowych oraz powierzchownych. Zmiany najczęściej widoczne są na udach, goleniach, obejmują zwykle powierzchnie zewnętrzne kończyn. Rzadko pojawiają się na ramionach, brzuchu czy piersiach. Naczynka śródskórne przyjmują kształt gwiazdy, miotełki lub gałązki. Wenulektazje mogą niekiedy powodować nawet dolegliwości bólowe.

 

Rumień

Rumień na twarzy to charakterystyczne zaczerwienienie skóry, który powstaje w wyniku rozrzerzenia naczyń w okolicy twarzy. Jest to uciążliwy defekt kosmetyczny, który może powodować dyskomfort z powodu intesywnego zaczerwienienia i widocznych naczynek. Wśród objawów towarzyszących zaobserwować możemy często łuszczącą się skórę oraz wypryski. Objawy mogą występować okresowo, zwykle mają charakter nawrotowy. Do wystąpienia rumienia predysponują nas głównie czynniki genetyczne, ale również choroby skóry, przebywanie w skrajnych temperaturach, stres, alkohol oraz gorące i pikantne potrawy.

 

Metody zamykania naczynek

Usuwanie rozszerzonych naczynek polega na ich zamknięciu z obu stron poprzez przerwanie ich ciągłości. Wybór metody zamykania naczynek zależy od wielu czynników, min. od lokalizacji zmian, rozległości, koloru naczyń oraz nasilenia.

 

Jak działa Laserowe usuwanie naczynek

Usuwanie naczynek z wykorzystaniem lasera jest obecnie jedną z najskuteczniejszych metod walki z tym problemem. Laser działa poprzez selektywną fototermolizę – wybiórcze działanie na hemoglobinę (barwnik czerwonych krwinek). Światło lasera jest pochłaniane w naczyniach krwionośnych, a związana z tym emisja ciepła uszkadza ich ściany, nie wpływając na sąsiednie tkanki. Efektem zabiegu jest całkowite zamknięcie problematycznych naczynek i uzyskanie pięknej skóry o jednolitym zabarwieniu. Zależnie od wielkości zmian zabieg trwa od kilku do kilkunastu minut. Pacjent w trakcie procedury może odczuwać ciepło i delikatne szczypanie, zabieg nie jest bolesny i nie wymaga wcześniejszego znieczulenia. Zależnie od wielkości, rozległości i głębokości zmian może być konieczne wykonanie serii zabiegów.

 

Po zabiegu zamykania naczynek laserem

Po zakończeniu zabiegu skóra może być zaczerwieniona i obrzęknięta (efekt ten utrzymuje się do kilku godzin po zabiegu), niekiedy ciemnieje i pojawiają się strupki. Zmiany mają charakter przejściowy  i są związane z naturalnym procesem gojenia się skóry.

 

Jak działa Termokoagulacja

Zamykanie naczynek metodą termokoagulacji - Termokoagulacja to zabieg wykorzystujący fale radiowe wysokiej częstotliwości do wytworzenia energii cieplnej. Fale radiowe przekazywane do zakończenia igły powodują wytworzenie wysokiej temperatury, która w kontakcie z tkanką żywą powoduje jej koagulację. Naczynka poddane zabiegowi ulegają koagulacji, obkurczają się, w efekcie  zostaje zamknięte, a co najistotniejsze – niewidoczne. Niklowane mikroigły wprowadzane są bezpośrednio w otoczenie uszkodzonego naczynka, działając miejscowo i zamykając około 80-100 cm zmian w przeciągu zaledwie 15 minut.

 

Efekty zabiegu zamykania naczynek metodą termokoagulacji

Ponieważ zabieg termiczny prowadzi do natychmiastowego usunięcia uszkodzonego naczynka, pozytywne efekty zabiegu obserwujemy błyskawicznie. Skóra w miejscu iniekcji jest wyraźnie piękniejsza, rozjaśniona, pozbawiona szpecących zaczerwienień i zasinień.  Co lepsze, efekty leczenia są permanentne, a większość Klientów nie wymaga więcej niż 1-2 sesji w celu całkowitego pozbycia się problemu nieestetycznych naczynek w danym obrębie skóry. Jest to znacząca przewaga naszych zabiegów nad podobnymi, w których na efekty czekać trzeba tygodniami, a zabiegi powtarzać w wielu seriach. Ponadto, profesjonalnie wykonany zabieg nie pozostawia żadnych śladów i nie zmusza do rezygnowania ze swoich codziennych obowiązków i kontaktów towarzyskich.

 

Zalety zabiegu

Bezpieczeństwo: Zabieg jest bezkrwawy, działa wybiórczo nie uszkadzając otaczających naczynia tkanek i nie pozostawia nieestetycznych blizn na skórze.

Oszczędność czasu: Cała procedura trwa kilkanaście minut, objawy po zabiegu nie wykluczają z normalnego trybu życia oraz nie wymagają długiej rekonwalescencji.

Komfort: Zabieg nie jest bolesny, Pacjent może odczuwać jedynie intensywne ciepło, szczypanie lub ukłucia.

Satysfakcja: Zabieg umożliwia trwałe usunięcie widocznych naczynek i uzyskanie pięknej skóry o jednolitym kolorycie.

 

Jak przygotować się do zabiegu?

Na dwa tygodnie przed zabiegiem należy odstawić antybiotyki doustne i miejscowe oraz nie wykonywać zabiegów złuszczających (peelingi chemiczne, mechaniczne). 7 dni przed zabiegiem nie należy przyjmować leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych (Aspiryna, Ibuprofen, Ketonal, Nurofen, w razie konieczności dopuszcza się stosowanie Paracetamolu) oraz nie przyjmować ziół światłouczulających (dziurawiec, nagietek, arnika). Zabieg może być wykonany po 6 miesiącach od zakończenia terapii retinoidami. Zabieg nie może zostać wykonany na skórze opalonej, należy zaprzestać opalania na słońcu, w solarium oraz nie stosować samoopalacza (karnacja ciemna min. 6 tygodni przed zabiegiem, karnacja jasna min. 4 tygodnie).  Dzień przed zabiegiem zabronione jest również spożywanie alkoholu.

Po zabiegu

Kilka dni po zabiegu należy zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego. Nie należy opalać się przez 4 tygodnie oraz stosować wysoką ochronę przed słońcem  (konieczny filtr SPF50). Aby utrzymać skuteczność zabiegu należy zrezygnować z korzystania z solarium, sauny i gorących kąpieli przez ok 4 tygodnie. Przez kilka dni należy zrezygnować z picia alkoholu. Nie wolno również zdrapywać strupków oraz złuszczającego się naskórka.

 

Przeciwwskazania

 • ciąża (stan obecny), karmienie piersią
 • skłonność do tworzenia keloidów (bliznowców)
 • leki immunosupresyjne
 • leki psychotropowe i uspokajające
 • leki światłouczulające
 • stosowanie antybiotyków
 • stosowanie retinoidów
 • przyjmowanie wit. A i C
 • leki obniżające krzepliwość krwi
 • leki przeciwbólowe i przeiwzapalne (Ibupfofen, Ketonal, Aspiryna)
 • zioła: dziurawiec, nagietek, arnika
 • kosmetyki z retinolem
 • infekcje bakteryjne, wirusowe, grzybicze
 • nowotwory
 • aktywna opryszczka
 • bielactwo
 • łuszczyca
 • opalenizna

 

Wróć do góry